Анотація досвіду роботи керівника гуртка

Журналістика в системі позашкільного закладу покликана допомогти дитині бути обізнаною у різних сферах діяльності: політичній, економічній, психологічній, філософській, соціальній і подібне. Заняття з основ журналістики в умовах позашкільного закладу компенсують філологічну підготовку вихованців, адже забезпечують дітям належний рівень мовної діяльності. А спілкування з редакціями місцевих газет, різні зустрічі з їхніми представниками та іншими цікавими особистостями міста та запрошеними дають можливість вивести цю діяльність за межі позашкільного закладу.

Актуальність роботи гуртка «Основи журналістики» в освітньому процесі Центру дитячої та юнацької творчості Вараської міської ради полягає в тому, що сьогодення вимагає формування особистих рис громадянина з національною свідомістю, конкурентноспроможного на ринку праці, здатного самостійно та неупереджено збирати, аналізувати, систематизувати матеріал та доносити інформацію до оточуючих, формувати компетентну та соціально адаптовану особистість.

На заняттях гуртка вихованцям подаються основні відомості про професію журналіста, журналістику як галузь інформаційної та суспільно-політичної діяльності.

До майбутнього журналіста висуваються такі вимоги:

  • стежити за суспільними подіями, особливо життям закладу позашкільної освіти, школи, міста;
  • перебувати у їх вирі, подавати інформацію об’єктивно, захищаючи справедливість;
  • бути ознайомленими із комп’ютерною технікою, застосовувати її творчо і грамотно у повсякденному житті.

На кожному занятті працюють над розвитком найголовніших вмінь і навичок з  журналістської творчості: знаходити інформацію, відбирати факти та аналізувати, систематизувати інформацію та оформляти в тексти певних жанрів, аналізувати та висловлювати власну думку щодо публіцистичних матеріалів журналістів.

Перед вихованцями гуртка „Основи журналістики” ставляться наступні положення, які вони повинні знати: привабливі та негативні аспекти журналістської діяльності; предмет, структуру та завдання журналістики; поняття „масової журналістики”; загальні та спеціальні функції журналістики; методи журналістики; методи збирання інформації та її обробки; роди та жанри публіцистичних творів; тлумачення основних лексичних одиниць зі словника журналіста.

Вихованці гуртка повинні вміти: намагатися аналізувати журналістські твори за змістом і формою; працювати з фактами; збирати інформацію з інших джерел; брати інтерв’ю; писати публіцистичні твори найпростіших жанрів; визначати головні елементи структури публіцистичного твору (оповідач, публіцистична ідея, публіцистичний конфлікт тощо).

Як керівник гуртка серед основних завдань його діяльності виділяю:

  • формувати національну свідомість та громадянсько-активну позицію вихованців;
  • організувати змістовне дозвілля дітей та учнівської молоді;
  • забезпечити свободу саморозвитку та самореалізації особистості дитини;
  • сприяти розвитку творчих здібностей дитини;
  • виробити професійні навички в галузі журналістики та верстки/дизайну;
  • формувати навички самоконтролю та раціональності щодо інформаційного навантаження в сучасних умовах;
  • визначити актуальні напрями та зміст допрофесійної підготовки учнівської молоді у позакласний час;
  • посилити увагу до розвитку аналітичних здібностей та спостережливості, наполегливості молоді на шляху до вибору та здобутті майбутньої професії;
  • працювати над гуманізацією виховного процесу як створення умов для розвитку особистості, спонукання її до саморозвитку та самовиховання;
  • створювати умови для формування соціальної, комунікативної, інформаційної компетенції вихованців;
  • формувати гармонійний розвиток особистості, поглиблювати інтереси та знання вихованців в області журналістики.
  • забезпечити періодичний випуск газети та систематичне поновлення інформації на сайті.

Діяльність гуртка базується на принципах гуманізму, поваги та твердження особистості, самоврядування, віри в можливості дитини, спрямування на служіння українському народу.

З метою створення умов для оновлення змісту позашкільної освіти, здійснення якісного освітнього процесу в Центрі, забезпечення потреби особистості у творчій самореалізації в умовах реформування сучасного суспільства, розвитку інтелектуальних і творчих здібностей вихованців, створення умов для формування соціальної, комунікативної, інформаційної компетенції, сприяння забезпечення доступу для здобуття допрофесійної підготовки відповідно до індивідуальних інтересів учнівської молоді гурток «Основи журналістики» працює і над програмою допрофесійної підготовки.

У ході реалізації даної програми висуваю основні завдання допрофесійної підготовки:

  • гуманізація виховного процесу;
  • створення умов для розвитку особистості;
  • спонукання дитини до самоаналізу, самооцінки, саморозвитку, самовиховання;
  • задоволення базових потреб вихованців;
  • реалізація у процесі роботи особистісно зорієнтованого, творчого та компетентісного підходів до організації освітнього процесу;
  • поєднання форм роботи в колективі (індивідуальні, групові, масові);
  • створення належних умов для розвитку кожного вихованця;
  • удосконалення методичної майстерності керівника гуртка;
  • розвиток лідерських рис вихованців та вміння й бажання застосовувати їх у житті;
  • навчити вихованців самостійно мислити, аналізувати, систематизувати отриману інформацію;
  • надати знання в галузі журналістики, соціології, філології, історії, політології тощо;
  • навчити використовувати отримані знання в подальшому навчанні та життєдіяльності;
  • розвивати аналітичні здібності та спостережливість у навчанні і здобутті майбутньої професії;
  • підготувати дітей до самостійного вибору майбутньої професії.
Така модель роботи сприяє утвердженню свободи слова, особистості учасників, збагачує їх інформаційний простір і служить однією з першочергових засад, формуючи у свідомості вихованців зразок відкритого демократичного суспільства. Учасники на практиці вчаться виважено висвітлювати найважливіші для громади і суспільства питання. Під час освітнього процесу приділяється увага умовам, що сприяють розвитку особистості дитини:
  • розвиток і підтримка інтересу до читання, добування інформації з інтернет-джерел, засобів масової інформації (у першу чергу місцевих, якщо проблемні питання стосуються міської громади);
  • спонукання дитини особисто долучитися до організації обговорення, перебування в курсі обговорюваної події та ситуації;
  • постановка конкретних завдань, що приведуть до реалізації наміченої мети;
  • розвиток практичних навичок, незалежність суджень, навичок самоуправління та самодисципліни;
  • націлювання вихованців вчитися працювати командою, об’єднуючи зусилля; не боятися вільного висловлювання власних думок з того чи іншого питання тощо.

Обов’язковим складовим освітнього процесу на заняттях гуртка «Основи журналістики» вважаю навчальну діяльність вихованців. При цьому враховую всі зовнішні у внутрішні впливи на дитину й водночас працюю над творення та закріпленням духовно-творчого розвивального середовища. Навчаючись у такій системі, дитина прагне відкритості до суспільства, показує власні бажання й вміння співпрацювати з колективом, сім’єю, громадськістю. Активно залучаю дітей до розв’язання суспільно-значущих і особистісних життєвих проблем, висвітлення та обговорення яких сприяє формуванню активної життєвої позиції, громадської поведінки, даю поштовх дитині до можливості облаштування власного вибору, формую колективні та міжособистісні взаємини.

Крім цього, вихованцям надається право вибору самореалізації учасників в особистісній, професійній та соціальній сферах життя, обов’язковою передумовою якого є педагогічний захист і підтримка дітей, педагогічна культура керівника гуртка, розвиток творчого потенціалу всіх суб’єктів освітнього процесу.

Основними методами, якими послуговуюсь є: актуалізація, проблематизація, ігрова ситуація, «мозковий штурм», формування пізнавального інтересу, заохочення, створення проблемної ситуації, спонукання до пошуку альтернативних рішень, виконання творчих завдань, створення ситуації взаємодопомоги.

Серед словесних методів найактуальнішими та найуживанішими показали себе евристичні бесіди, заняття-дискусії, заняття-дослідження, заняття-диспути, заняття-коментування, обговорення тощо.

Щодо практичних методів, то найбільшою популярністю серед вихованців користуються проблемно-пошукові (профорієнтаційні екскурсії, заняття-пошуки, зустрічі з цікавими людьми) і творчі (виступи, публікації, диспути).

Також під час підготовки та проведення занять широко застосовую метод дидактичної гри (“Хто є хто”, “Крок професіонала”, “Газета “Для тварин”, “Етичні дилеми”, “А я вважаю, що...” і подібні).

Ставлю своїм завданням виховання в учнів та молоді громадської активності та відповідальності, шляхом демократизації освітнього процесу через інтерактивну модель навчання: рівноправність, рівнозначність суб’єктів навчання та взаємонавчання суб’єктів навчально-виховного процесу.

Отже, освітній процес ґрунтую на практичних методах і дію за орієнтовним схематичним ланцюжком: потреба – мотив – навчання – діяльність – результат – рефлексія. Позаяк усвідомлюю, що сучасний позашкільний заклад дає вихованцям не тільки певні вміння і навички, але й виховує соціально адаптовану та громадсько-орієнтовану особистість, яка згодом успішно займе своє місце в житті, зможе зорієнтуватися і зробити правильний вибір, тому що вже в ранньому віці у них сформувався громадський світогляд. А він, у свою чергу, підкріплюється власним світобаченням, охоплюючи як важливі, так і випадкові події; вбирає у себе як систематизовану інформацію, в основному через заклади освіти, так і неврегульовану (через засоби масової інформації, художню літературу тощо). У даному випадку варто врахувати, що чималу роль у функціонуванні історичної свідомості відіграє випадкова інформація, часто неприйнятна культурою оточуючих людини, сім’ї, а також певною мірою традиції, звичаї, які несуть в собі також певні уявлення про життя народу, країни, держави.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати