Тема заняття: Елементи оформлення газетних матеріалів.

Мета заняття: сформувати загальні уявлення вихованців про основні елементи оформлення газетних матеріалів; з’ясувати поняття „газетна полоса”, „ілюстрація” тощо; розвивати вміння мислити і свідомо викладати власні думки; виховувати бажання творчо та самостійно працювати.

Завдання заняття:

Навчальні: закріплення здобутих знань, умінь і навичок; з’ясування понять «біла» або позитивна пропаганда, дайджест, інфотейтмент, ключові слова, коментар, лід, мас-медіа, онлайн-публікація, прес-реліз, репортаж, рецензія, сократичний діалог, таблоїд»; навчити вихованців основних елементів оформлення газетних матеріалів.

Розвиваючі: розвивати вміння мислити і свідомо викладати власні думки; розвивати практичні вміння оформлення матеріалів; розвивати бажання працювати в колективі над спільним завданням.

Виховні: формувати толерантне ставлення особистості до співрозмовника;  забезпечувати інформаційне право свободи вибору; націлювати на обговорення ключових якостей етичної поведінки журналіста.

Форма заняття: групова

Обладнання: Газетний матеріал, ілюстрація, фото, інфографіка (графіки, таблиці, схеми, карти), записники, олівці/ручки, фліп-чарт, планшет.

Хід заняття.

Організаційний етап.

Вітання з вихованцями.

Повідомлення теми та мети, завдань заняття.

Актуалізація опорних знань. Обговорення з вихованцями понять: «біла» або позитивна пропаганда, дайджест, інфотейтмент, ключові слова, коментар, лід, мас-медіа, онлайн-публікація, прес-реліз, репортаж, рецензія, сократичний діалог, таблоїд (форма: диктант-навпаки).

Практична робота.

- Давайте розпочнемо наше заняття з гри. Вона допоможе нам сконцентруватися і згадати пройдений матеріал.

Гра називається „Газета для домашній улюбленців”.

Ви розіб’єтеся на дві групи і станете редакціями газет для домашніх улюбленців. Протягом 10 хвилин ви повинні придумати назву, тематику видання, спеціальних сторінок і новин, назви основних рубрик тощо, які будуть цікаві вашій аудиторії читачів.

Після закінчення гри – подача нового матеріалу.

Подача матеріалу з елементами бесіди.

- Що ж означають, на вашу думку, такі поняття як „газетний матеріал”, „ілюстрація”, „ фото”, „інфографіка”?

Заслухати відповіді.

- Як ви гадаєте, на що найперше читач звертає увагу, переглядаючи газету, журнал і чому?

- Давайте спробуємо детальніше охарактеризувати кожен, з обраних вами, варіантів. Насамперед пропоную зупинитися на читанні.

Обговорення.

- На що особисто ви звертаєте увагу, переглядаючи газету, журнал тощо?

Заслухати відповіді.

Обговорення.

- Щодо ілюстрацій. Як, на вашу думку, читачі реагують на фотографії та графіку?

Заслухати відповіді.

- Давайте з’ясуємо, хто або що може бути зображеним на фото?

Тренінг «Асоціативний ряд».

Керівник на аркуші паперу по вертикалі записує слово «журналістика» і пропонує учасникам назвати слова-характеристики людини, які асоціюються зі змістом поняття «журналістика» і починаються з літери вертикального рядка. Характеристики записуються навпроти літер.

Інформаційна робота.

- Проаналізуйте газетні ілюстрації, що з’являються у запропонованих газетах. Хто, на вашу думку, є їхніми героями?

Заслухати відповіді.

- Давайте з’ясуємо та запишемо основні принципи використання фотографій в газеті.

  1. Фотографія в газеті – це не просто декорація до тексту. Це один із способів розповіді історії, яка стане ключовою ідеєю матеріалу.
  2. Більшість читачів приділяють увагу все-таки фотографіям в газеті і лише потім читають перші абзаци текстів.
  3. Звертайте увагу на те, які фотографії друкуються у вашій газеті, тому що читач, скорше за все, їх побачить.
  4. Не всі тексти потребують фотографій, лише ті, які цього варті.
  5. Фотографії, що показують дію, завжди цікавіші за статичні кадри. Тобто, фото з людьми завжди кращі, ніж пейзажні.
  6. Завжди намагайтеся сфотографувати наслідки для звичайних людей тієї події чи явища, про яке говориться в тексті.
  7. Коли ви відбираєте фотографії, віддавайте перевагу тим знімкам, котрі краще за інші розкривають суть матеріалів, підходять по дизайну, відповідають етичним стандартам.
  8. Намагайтеся не використовувати постановочні фото.
  9. Фотографія – найкращий засіб візуальної розповіді, але це спрацьовує не завжди. Подеколи краще використовувати інші візуальні засоби, наприклад, інфографіку чи таблицю.

Творча проект-гра.

Спробуймо підібрати підписи до запропонованих фото. Але попередньо треба обрати тему матеріалу.

Робота в групах.

Підведення підсумків.

Рефлексія. Вихованці дають оцінку заняттю.

Керівник ставить наступні питання для обговорення:

- Що нового ви дізналися для себе?

- Як можуть стати в нагоді отримані сьогодні знання?

На закінчення заняття проведемо Тест «Чи вмієте ви тримати себе в руках в конфліктній ситуації».

Одні люди не в змозі залишатися спокійними під час сварки, інші ж здатні зберігати душевну рівновагу навіть у момент найвищого загострення пристрастей. Чи умієте ви справлятися з конфліктними ситуаціями?

  1. Чи можете ви в приступі люті розбити посуд?

А. Так, це можливо.

Б. Ну, якщо мене спровокувати, то безумовно.

В. Ні, це лише погіршить ситуацію, та і посуд жаль.

  1. Дискусії, в яких учасники дотримуються різних думок...

А. Не потрібні.

Б. На жаль, необхідні.

В. Нічого не дають.

  1. Двоє друзів (подруг) почали гарячу дискусію.

А. Буду триматися осторонь.

Б. Мене це розважить.

В. Спробую бути посередником.

  1. Що ви думаєте з приводу вислову “Завжди поступається той, хто розумніший”?

А. Дурниці – відмовка не для розумних, а для слабких.

Б. Така тактика здатна зберегти багато нервових клітин.

В. Перед тим як поступитися, потрібно все гарненько обдумати.

  1. Ваш (а) друг (подруга) декілька днів були сильно роздратований (а).

А. Запитаю, що трапилося.

Б. Попрошу його (її) бути стриманим (ой).

В. Буду уникати спілкування з ним (їй).

  1. За сусіднім столиком в кафе хтось робить нетактовні зауваження стосовно вас.

А. Дам відсіч.

Б. Я пересяду за інший столик

В. Мене це не хвилює.

Результати. Підрахуйте кількість балів, користуючись таблицею.

            1           2          3          4          5          6
А         1          3          1          1          2          2
Б          3          2          3          2          1          3
В         2          1          2          3          3          1

6-9 балів

Ви надаєте велике значення гармонії стосунків і тому прагнете виникаючі конфлікти вирішувати мирним шляхом. На жаль, це не завжди можливо. Іноді, щоб розрядити атмосферу, необхідна “гроза”.

10-14 балів

Ви ніколи не піддаєтеся на провокацію, і тому вас практично неможливо вивести з себе. Перш ніж починати суперечку, ви завжди намагаєтеся оцінити ситуацію. Якщо починається сварка, ви зберігаєте завидну холоднокровність.

15-18 балів

У будь-якій ситуації для вас перш за все важлива ясність. І її ви добиватиметеся за всяку ціну, іноді навіть через конфлікт. І, звичайно ж, іноді ви буваєте занадто емоційні.

Отже, на сьогоднішньому занятті ми з’ясували, що оформлення газетних матеріалів – справа відповідальна і клопітка. Журналісти, працюючи над матеріалами, повинні враховувати запити своїх читачів, залишаючись людьми неупередженими. Щодо до використання фото, то найкраще змістовно і грамотно поєднувати заголовок, ілюстрації та підписи до них.

А наразі кожному подарую пам'ятку, в якій прописані правила підвищення самооцінки, які неодмінно вам стануть в пригоді як у житті, так і у практичній журналістиці.

Пам'ятка

Ø  Щодня дізнавайтеся нове, робіть що-небудь те, що ніколи раніше не робили.

Ø  Внутрішня упевненість в собі не потребує "гучних" зовнішніх проявів.

Ø  Якщо вам щось незрозуміло, не бійтеся поставити питання співбесідникові.

Ø  Вічна незадоволеність всім і вся будь-якого перетворить на сумного буркотуна. Більше оптимізму.

Ø  Порівнюйте себе тільки з самим собою.

Ø  І головне - потрібно діяти рішуче, пам'ятаючи лише про мету, що стоїть попереду.

Ну що ж, ми з вами гарно попрацювали. Щиро дякую. Всі молодці. А оскільки ми з вами працюємо і в напрямку допрофесійної підготовки, пропоную вашій увазі коротенький відеоролик – рекламу чергового журналістського ВИШу.

Перегляд відео-ролика

Словник юного журналіста

«БІЛА» або ПОЗИТИВНА ПРОПАГАНДА — популяризація в журналістиці гуманітарних та демократичних цінностей, здорового способу життя, наукового знання, навчальних програм. Ідеологами «білої» пропаганди виступили американські вчені Гарольд Лассвелл (1902-1978) і Уолтер Ліппман (1889-1974), які наполягали на тому, що журналістика - це процес переконання, який іманентно присутній при інформуванні. А відтак, журналістика мусить покладати нас себе обов'язок пропонувати споживачам новин ідеали добра, справедливості, правди, демократії, гармонійного співіснування з природою, ін.

ДАЙДЖЕСТ (англ. digest — стислий виклад, резюме) — у сучасній журналістиці скорочений або повний передрук матеріалів інших видань.

ІНФОТЕЙНМЕНТ (від англ. infotainment, від information – інформація і entertainment — розваги) — термін, який виник в англо-американській журналістиці на позначення такого методу подачі новин, у якому поєднані інформаційні та розважальні компоненти.

КЛЮЧОВІ СЛОВА — невід'ємний елемент онлайн-публікації, який полягає в позначенні певним чином (великими літерами, курсивом, синім кольором) важливих для тексту слів, за якими його можуть відшукати зацікавлені особи через пошукові системи.

КОМЕНТАР (від лат. соттепіагішп — нотатки, пояснення, тлумачення) — роз'яснювальні або критичні міркування чи витлумачення певних подій і фактів громадського, наукового, культурного життя. Коментар пояснює зміст певної події, політичного чи історичного документа, незрозумілі місця літературного чи публіцистичного твору.

ЛІД (англ. lead — керувати, очолювати, займати перше місце, бути попереду;  звідси й лідер — той, що йде попереду) — короткий виклад журналістського матеріалу, що розміщується після заголовку й перед основним текстом. Існує правило, згідно з яким матеріал, довший за 100 рядків, мусить бути супроводжений лідом. Лід покликаний репрезентувати читачам наступну статтю, привабити їхню увагу, але найважливіша його функція – зорієнтувати читача в змісті матеріалу.

МАС-МЕДІА (від англ. mass media — масовий посередник, від лат. medium - середина, щось проміжне) — термін, який у сучасному суспільстві використовується як синонім до понять "журналістика" і "засоби масової інформації". Концепція журналістики як мас-медіа передбачає використання органів масової інформації для створення широкого комунікативного середовища, де ведеться жвавий діалог між усіма частинами суспільства (політичними, соціальними, професійними, національними, віковими, гендерними та ін.), сторони шукають порозуміння і взаєморозуміння, де кожен учасник комунікації передбачає, що він має право голосу й буде почутий усіма іншими.

ОНЛАЙН-ПУБЛІКАЦІЯ (від англ. on — увімкнений і line — лінія) — спосіб буття текстів в Інтернет-журналістиці. На відміну від паперової журналістики, онлайн-публікація будується у формі складної моделі, основними складниками якої є авторський матеріал, читацькі коментарі до нього, пояснення автора з приводу коментарів, нові відгуки читачів. Маятник уваги може розгойдуватися між авторською й читацькою позиціями до нескінченності. Можливість коментування — не тільки свідчення зворотнього зв'язку, але й збагачення теми запропонованими читачами фактами, оцінками, концептуальними розв'язаннями.

ПРЕС-РЕЛІЗ (англ. press-release — випуск для преси) — документ, спеціально розповсюджуваний для співробітників ЗМІ, що містить матеріали для термінової публікації.

РЕПОРТАЖ (від французького reportage, що в свою чергу походить з латинського reporto — повідомляю) — один з основних інформаційних жанрів журналістики, предметом якого є цікаві для громадськості події дня. Автор повинен бути очевидцем, а ще краще - учасником події.

РЕЦЕНЗІЯ (від лат. recensio — розгляд, оцінка) — один з основних жанрів критики, що містить виклад змісту, оцінку, аналіз та інтерпретацію, визначення сильних сторін і вад, зауваження та пропозиції щодо поліпшення літературного, мистецького чи наукового твору.

СОКРАТИЧНИЙ ДІАЛОГ — метод обговорення певного питання на засадах поваги співрозмовників один до одного і спільного пошуку істини. Назву дістав на честь давньогрецького філософа Сократа (469-399 рр. до н. е.). Для сучасної журналістики, яка дотримується моделі соціальної відповідальності й головною метою якої є переведення конфліктів у план дискусії, надзвичайно важливо володіти методом сократівського діалогу, залучати сторони до спільного пошуку істини, шляхів розв'язання обговорюваних проблем.

ТАБЛОЇД (від. фр. tableau, від лат. tabula — дошка і eidos — вид; деякі дослідники пояснюють походження терміна від англ. слів compressed tablet — таблетка) — малоформатна газета, яка оприлюднює сенсаційні повідомлення, дотримується розважальної стратегії у поданні новин, відзначається надміром ілюстрацій, великими яскравими заголовками, розрахована на невибагливих читачів, продається за невисоку ціну. Таблоїд — один з різновидів масової преси.

Конспект заняття на тему: „Обговорення питань про журналістику і журналістів: журналістика як вид діяльності і професія”

Мета заняття.

Навчаюча: познайомити вихованців з спеціальностями сфери „Журналістика”, з основними професійними якостями, якими повинен володіти журналіст;

Розвиваюча: розвиток творчих здібностей і пізнавальних інтересів вихованців;

Виховна: виховання волі і наполегливості у досягненні поставленої мети, акуратності, відповідального відношення до навчання і комунікативних умінь; розширення і активізація знань вихованців про професію „Журналіст”.

Організаційний момент.

Слово керівника про мету і завдання гуртка „Основи журналістики”.

Світ професій – світ великий і цікавий. Кожна людина намагається вибрати ту професію, яка буде їй цікава у майбутньому, яка допоможе їй реалізувати свої творчі можливості. Ви знаєте велику кількість професій, але кожному з вас подобається саме та або інша у більшій чи меншій мірі.

На заняттях гуртка „Основи журналістики” ми з вами познайомилися з основними спеціальностями сфери „Журналістика”, спробуємо себе в ролі репортера, редактора, інтерв’юера тощо.

Ідучи на гурток „Основи журналістики”, ви переслідували рівноправної з дорослими реалізації інформаційних потреб. Хотіли навчитися вільно висловлювати свою думку, шукати, отримувати, передавати інформацію та ідеї будь-якого роду.

Ми продовжимо удосконалювати знання, вміння, навички.

Ігрова вправа „Хто є хто?”

Умови гри: ведучий просить кожного учасника назвати ті професії, які йому видаються цікавими. Весь перелік професій записується.

Потім ведучий називає якусь професію з цього списку, плеще в долоні, а вихованці повинні ручкою або олівцем показати вбік одногрупника, якому, на їхню думку, підходить ця професія.

Ведучий рахує кількість раз, вказаних на одногрупника.

Підводяться підсумки гри „Хто є хто?”

Дуже часто прогнози одногрупників, друзів бувають набагато вірнішими, ніж прогнози педагогів або батьків.

Пояснення нового матеріалу. Лекція з елементами бесіди.

Журналістика – професія енергійних, гостро і глибоко мислячих людей, людей, котрі постійно перебувають у пошуку, тому девіз нашого гуртка „Основи журналістики” – „Шукай, пробуй, твори!”

Журналістика – це суспільна діяльність зі збору, обробці, зберіганню і періодичному розповсюдженню актуальної соціальної інформації за допомогою засобів ЗМІ (газети, радіо, телебачення)...

- Хто із українських письменників, поетів, історичних діячів займався журналістикою?

- Що ж таке інформація?

- Як вона можу впливати на людину? (Веселить, засмучує, приносить задоволення або розчарування тощо).

- Що означає слово „інформація”?

- Покликання журналіста, на вашу думку, що це?

- Якими бувають аудиторії газет, журналів?

Гра «Збери слова» (диференціація за ступенем складності):

Завдання: підібрати слова-дії, слова-ознаки за запропонованими керівником картинками.

  • група - слова-дії.
  • група - слова-ознаки.

Інформація – латинське слово, що означає пояснення, виклад. Першочергово воно позначало відомості, що передають люди усним, письмовим або іншим шляхом.

Для журналістики слово „інформація” – це актуальні відомості про довколишній світ і події, які у ньому відбуваються.

- Чи з усією інформацією, яка довкола нас, журналіст має справу?

- А з якою інформацією працює журналіст? (З суспільно значимою, соціальною інформацією).

- Чиї інтереси задовільняє журналістика? (Аудиторії).

- Хто оцінює інформацію? (Аудиторія).

  • Мова журналіста має бути чітка, правильна і красива. А що прикрашає нашу мову?
  • Зараз ми спробуємо повправлятися у підборі таких слів.

Гра «Підбери слово» (з м’ячем).

Завдання: підібрати слова-порівняння до поданих.

Сніг білий, як ...

Відповідь звучала категорично, мов ...

Співрозмовник хвилювався, ніби ...

- Прочитайте запропоновані вам тексти, розкажіть, які почуття вони у вас викликали. Ці роботи писалися вашими однолітками.

Уроки життя

Квітневе небо вкрилось криваво-червоним вечірнім багрянцем. ВІН згадав, що колись у дитинстві влітку це віщувало прийдешній сонячний день, а взимку – морозну ніч.  Та віднедавна така пелена асоціювалася у НЬОГО з черговими атаками градів.

Обіпершись однією рукою на стовбур груші, що, будучи немилосердно пошматованою осколками й кулями, знайшла у собі сили зустріти весну буйним цвітом, а другу тримаючи в кишені, ВІН пильно вдивлявся у горизонт териконів, які, мов привиди-піраміди, бовваніли вдалині. Вдивлявся і прислухався, намагаючись вловити істину у призахідному сонці.

ЙОМУ від початку були в дивовижу східноукраїнські пейзажі. Проте згодом ВІН усвідомив, що і тут сонце так само сходить. Хіба що страшенно – до щему в душі – не вистачало спокою та впевненості тихого розміреного дня, звичних та буденних планів.

Я не хочу, щоб мої діти пережили страхіття війни!

Він чув тупіт ніг у порожній кімнаті. Звуки чавкаючих у багнюці масивних військових черевиків – берц, за ними, ніби нізвідки, механічні клацання зброї та військового спорядження, якось зібраного, мов мозаїка, волонтерами і, ніби через товщу води — крики. Спочатку то були перегукування. Слова якісь незрозумілі, неможливі для розуміння з-під води, проте їх значення сприймались інтуїтивно. Команди, виклики реагування. Ноги все бігли і бігли кудись уперед, нещадно розбиваючи коричневі дзеркала калюж чобітьми.

Ворог наближався, він відчував це усім своїм нутром. Це передавали звуки, що підсилювались, вигуки, що лунали все відчайдушніше, лиця, що все глибше занурювались у вирази характерних для ситуації емоцій. Перший крик залоскотав вуха крихітними бульбашками, що линули вгору, зливались одне з одним і збільшувались, виринаючи з його вух. Це не команда, це не вигук, це справжнісінький крик. Перший крик жаху і болю.

Вихованці розповідають, які почуття у них викликали роботи. Потім розглядаємо, які основні функції виконує журналістика.

Основні функції: комунікативна, ідеологічна, культуроформуюча, рекламно-довідкова, організаційна, рекреативна (розважальна).

Професійні якості журналіста.

  • Запишіть на дошці, якими якостями, на ваш погляд, повинен володіти професійний журналіст.

Обговорення даних якостей.

Будуємо ієрархію якостей (1-ша, 2-га і т.д.). Після обговорення професійно-важливих якостей журналіста, що запропонували вихованці, керівник називає і коментує якості, які не були названі під час обговорення.

Об’єктивність – говорити тільки правду.

Безпристрасність – необхідно констатувати факт і тільки виходячи з нього давати оцінку тому, що відбувається. Особисте ставлення журналіста до факту не повинно відкрито виражатися. Якщо це не входить в завдання матеріалу.

Принциповість – ви маєте право на свою точку зору, відстоюйте її. Якщо завдання протилежне вашим уподобанням, відмовтеся від нього.

Толерантність – (лат. - терплячість). Потрібно вміти прислухатися до різних думок, ви не остання інстанція, хто може думати по-іншому і бути правим.

Комунікабельність – це вміння встановлювати контакти і зв’язки. Вміння спілкуватися, вислухати співбесідника.

Оперативність – робота з інформацією не передбачає затримок. Вміння оперативно передати важливу інформацію.

Фізична витривалість. Міцні нерви, почуття гумору, вміння працювати в колективі і ладнати з колегами.

  • Які професії сфери „Журналістика” ви знаєте?

Відбувається обговорення спеціалізацій і їх коментування.

Спеціалізації: репортер, аналітик, нарисист, редактор, коректор, фоторепортер та ін.

Гра „Крок професіонала”.

  • Ми розпочинали заняття з гри і закінчимо його також грою, яка називається „Крок професіонала”. Вам надається можливість змоделювати деякі притаманні риси і особливості поведінки людей професійної сфери „Журналістика”.

Основні етапи гри:

  1. Учасники гри розраховуються по порядку номерів. На листочку проставляють усі номери учасників.
  2. Кожен гравець вибирає конкретну професію (коректор, репортер, фоторепортер і т.д.), яку він буде зображувати, і повідомляє про свій вибір ведучого.
  3. По черзі учасники встають і зображають ту професію, яку вони собі вибрали. Глядачі записують під номером гравця, яку, на їх думку, професію він зображує.
  4. Ведучий збирає листочки у кожного учасника, перемішує їх, потім зачитує номер і з кожного листка ту професію, яку визначили інші учасники гри за поведінкою, зображаючи професію, яку спочатку вибрав учасник гри. Під час підведення підсумків не потрібно називати прізвища учасників гри.

В ролі ведучого – керівник гуртка.

Підведення підсумків заняття і постановка домашнього завдання.

 Підведення підсумків заняття, акцентування уваги на тих питаннях, що визвали ускладнення у вихованців.

Заповніть картки, поставивши галочку навпроти вибраного твердження.

Оцінка заняття:

Мені все сподобалося –

Мені нічого не зрозуміло –

Мені було цікаво –

Мені було нецікаво –

Мені було легко –

Мені було тяжко –

 Домашнє завдання.

  • Пропоную розбитися на команди або працювати індивідуально. Мета завдання: потрібно написати відкритого листа „Звернення до однолітка” і розкрити у ньому думку – відмова від шкідливих звичок, на захист екологічної ситуації, пропаганда здорового способу життя. На що варто звернути увагу:
  1. Вибір теми, наприклад:

Зупинись! Небезпечно для життя і здоров’я!

Ти зробив неправильний вибір!

Життя на планеті залежить від тебе!

Майбутнє планети в твоїх руках!

Подивися довкола!

Я за майбутнє моєї країни. А ти? і под.

  1. Визначте основну мету листа.
  2. Обдумайте художні засоби: звернення (н-д: мій друже, підлітки, однорічники, однокласники, хлопці та дівчата і т.д.); риторичні питання – До речі, що таке риторичні запитання? – (Що ж буде на планеті завтра? Як ти відносишся до алкоголю (курінню)? Чому ти взяв до рук цигарку? Хто рятує майбутнє нації?); порівняння, метафори, епітети і т.д.
  3. Відредагуйте текст, використовуючи пам’ятку оцінки тексту.

Пам’ятка

  1. Критерії оцінки тексту.

Правильність і чистота мови (норми і правила сучасної української мови, відсутність жаргонізмів, арготизмів, діалектизмів, сленгів, просторічної лексики і т.д.).

Літературне багатство (використання тропів: метафор, епітетів, гіпербол, літів; використання стилістичних фігур – еліпсів, градацій, інверсій, анафор, риторичних запитань тощо.)

Різнобарвність мови, яскравість, образність (використання багатозначних слів).

Старайтеся уникати повторів (тавтології).

Уникайте типових помилок: неправильне використання слів, порушення співвідношення слів, мовленнєва недостатність, надмірне багатослів’я або малослів’я, пояснення прописних істин, невдалий вибір синонімів, антонімів, багатозначних слів.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати